Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Zapytaj o ofertę

Wartość szacunkowa zamówienia a kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

Dawid Pantak10 sierpnia 20192 komentarze

Wczoraj z mec. Katarzyną Kroner (która prowadzi świetnego bloga “Wyroby medyczne okiem Temidy“) prowadziliśmy szkolenie na temat zamówień publicznych na wyroby medyczne dla dużego zamawiającego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem jak profesjonalnie ten zamawiający podchodzi do tematu zamówień medycznych. Bardzo przyjemnie pracuje się z ludźmi, którzy chcą rzetelnie i dokładnie zagłębić skomplikowany temat. Podczas szkolenia pojawiło się sporo ciekawych wątków i na pewno będzie okazja, żeby część z nich poruszyć na blogu.

Dzisiaj jednak chciałbym napisać o innym temacie, który również może wzbudzić sporo wątpliwości. Chodzi o rozróżnienie pomiędzy (1) wartością szacunkową zamówienia a (2) kwotą jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Wartość szacunkowa zamówienia

Szacunkowa wartość zamówieniaWartość szacunkowa zamówienia jest to swego rodzaju oszacowanie. Zamawiający przed wszczęciem postępowania wylicza, ile – jego zdaniem – będzie kosztować rzecz, którą chce zamówić. Ustawa wprowadza szczegółowe reguły, zgodnie z którymi należy szacować wartość zamówienia.

Prawidłowe oszacowanie wartości zamówienia jest bardzo ważne. Przede wszystkim wartość szacunkowa zamówienia wpływa na to, czy w postępowaniu w ogóle znajdą zastosowanie przepisy ustawy prawo zamówień publicznych (poniżej 30.000 euro ustawy nie stosuje się). A jeżeli znajdą – to czy postępowanie będzie się toczyć powyżej, czy poniżej progów unijnych.

Ma również wpływ na wezwanie do wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Ustawa wprowadza obowiązek wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień ceny, jeżeli jest ona niższa o 30% od szacunkowej wartości zamówienia (w tym przypadku powiększonej o VAT).

Przykładów, kiedy szacunek zamówienia znajdzie zastosowanie jest oczywiście znacznie więcej.

Wartość szacunkową zamówienia podaje się co do zasady w kwocie netto.

Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

Zupełnie inną wartością (chociaż często myloną z wartością szacunkową zamówienia) jest kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Ta druga wartość, nie stanowi już oszacowania wartości zamówienia, lecz próg kwotowy, na jaki zamawiający może sobie pozwolić.

Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowego laptopa. Pierwszą rzeczą którą robisz, to przeglądanie ofert na stronach internetowych. Zastanawiasz się, jakie parametry powinien mieć Twój wymarzony komputer i ile on może kosztować. Porównujesz ceny w różnych serwisach. Dochodzisz do wniosku, że taki sprzęt będzie kosztował około 3.000 zł. Masz więc wartość szacunkową Twojego zamówienia.

Następnie zaglądasz do budżetu domowego (albo firmowego). Sprawdzasz ile możesz wydać na ten komputer. Dochodzisz do wniosku, że możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 3.500 zł. To jest Twoja kwota, którą zamierzasz przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Zamawiający podaje kwotę, jakie zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Jeżeli finalnie okaże się, że najkorzystniejsza oferta (lub oferta z najniższą ceną) przewyższa tę kwotę, to zamawiający ma prawo unieważnić całe postępowanie przetargowe. Po prostu go na to zamówienie nie stać. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że może podwyższyć tę kwotę (np. dokonując jakiś przesunięć w budżecie), to ma prawo jeszcze ją podwyższyć. Ty też możesz przecież zdecydować, że zakup komputera jest dla Ciebie jednak ważniejszy, a na wakacje możesz w tym roku pojechać w Bieszczady zamiast planowanego all inclusive w Grecji (a do wyprawy w Bieszczady gorąco zachęcam).

Połonina Wetlińska Połonina Wetlińska

Wyjaśnienia rażąco niskiej ceny

Jeżeli Twoja firma bierze udział w przetargach, to na pewno spotkałeś się z wezwaniem do wyjaśnienia rażąco niskiej ceny. Zamawiający ma obowiązek zawsze wezwać wykonawcę do wyjaśnienień ceny, jeżeli cena oferty jest niższa o co najmniej 30% od:

 1. średniej arytmetycznej cen wszystkich ofert, lub
 2. wartości szacunkowej zamówienia (powiększonej o podatek VAT).

To bardzo ważne, żeby zwrócić uwagę, że różnica 30% odnosi się do wartości szacunkowej zamówienia (a nie do kwoty, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia).

Piszę o tym, ponieważ wielu wykonawców nie do końca to rozróżnia.

Jakiś czas temu zadzwonił do mnie jeden z klientów i upierał się, że zamawiający niesłusznie wezwał go do wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Wartość jego oferty to 1.000.000 zł, a zamawiający podał przy otwarciu ofert kwotę 1.100.000 zł. Uważał więc, że nie musi udzielać wyjaśnień, bo jego cena nie jest niższa o 30%.

Mój klient nie zwrócił jednak uwagi, że przy otwarciu ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie. Podstawą do wezwania do wyjaśnień rażąco niskiej ceny, jest z kolei wartość szacunkowa zamówienia.

Szybko wystąpiłem do zamawiającego o przesłanie protokołu postępowania. W protokole znajdowała się informacja o wartości szacunkowej zamówienia. Po dodaniu do niej podatku VAT okazało się, że wynosi 1.500.000 zł. Oferta mojego klienta była więc niższa o więcej niż 30%.

Wspólnie przygotowaliśmy wyjaśnienia rażąco niskiej ceny, które zostały zaakceptowane przez zamawiającego. Klient ostatecznie podpisał umowę z zamawiającym.

Mylenie wartości szacunkowej zamówienia i kwoty, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

Mylenie wartości szacunkowej zamówienia i kwoty, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to jednak częsta pomyłka. Wynika ona prawdopodobnie z tego, że kwota przeznaczona na sfinansowanie jest podawana przez zamawiającego oficjalnie przy otwarciu ofert i każdy może się z nią zapoznać. Wartość szacunkowa wynika natomiast z protokołu postępowania, który nie jest do wszystkich wysyłany. Żeby otrzymać protokół, trzeba wcześniej wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Moja Kancelaria prowadząc sprawę zawsze występuje do zamawiającego o komplet dokumentów.

Wielu przedsiębiorców tego nie robi. A to moim zdaniem błąd. Zapoznanie się z protokołem postępowania pozwoli przedsiębiorcy prześledzić cały tok postępowania, a w konsekwencji zwiększyć swoje szanse na wygranie przetargu (szczególnie w sytuacji, gdy oferta przedsiębiorcy jest na drugim miejscu i szuka argumentów, żeby podważyć prowadzącą ofertę).

Podsumowanie

Zawsze zastanawiałem się, jaka powinna być relacja obu tych kwot do siebie. Ustawa nic nie mówi na ten temat. Czasami zdarza się, że zamawiający utożsamiają je ze sobą i podają jedną wartość w obu przypadkach. Ja jednak uważam, że kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia powinna być wyższa od wartości szacunkowej zamówienia.

A nie powinna zdarzyć się sytuacja, że to wartość szacunkowa jest wyższa (choć w praktyce – takie sytuacje występują). To tak jakbyś Ty zaczął procedurę zakupu laptopa wiedząc, że będzie kosztował 3.000 zł, a możesz wydać tylko 2.500 zł. Najpierw trzeba wygospodarować dodatkowe 500 zł (a najlepiej jeszcze trochę więcej, na wypadek gdyby nasz szacunek okazał się zbyt optymistyczny).

Mam nadzieję, że czytelnie wyjaśniłem Ci różnicę pomiędzy wartością szacunkową zamówienia, a kwotą, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Rozróżnienie to jest bardzo ważne, ponieważ obie te wartości pojawiają się w różnych przypadkach i dobrze wiedzieć, kiedy należy odnieść się do jednej wartości, a kiedy do drugiej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agnieszka 1 września, 2020 o 12:14

  Zawsze zastanawiało mnie co innego czy jeśli szacowana wartość zamówienia jest np. na 130 000 zł netto (konieczność stosowania ustawy) a zamawiający (jednostka sektora fin publ) ma w budżecie na ten cel 130 000 zł brutto czyli 104 000 zł netto i nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty to po 1 czy może to postępowanie rozpocząć licząc na to że wykonawcy dadzą dużo niższe niż szacunek oferty a po 2 czy bezwzględnie musi zastosować tryb przetargowy bo szacunek przewyższa próg stosowania ustawy o kilkaset złotych

  Odpowiedz

  Dawid Pantak 10 września, 2020 o 10:52

  Pani Agnieszko,

  Bardzo dziękuję za Pani komentarz.

  Ad 1. Teoretycznie może ogłosić postępowanie licząc właśnie na to, że oferty okażą się niższe niż wartość szacunkowa. W praktyce jednak trzeba się zastanowić, czy nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zamawiający ogłasza postępowania, a z góry wie, że z dużym prawdopodobieństwem oferty przekroczą jego budżet (i będzie musiał postępowanie unieważnić). Przeprowadzenie takiego postępowania to jednak pewne koszty, czas pracy pracowników, itd., które pójdą na marne.

  Ad 2. Zawsze decyduje szacunkowa wartość zamówienia. Nawet jeżeli jest o 1 grosz wyższa od równoważności 30.000 euro, to trzeba stosować ustawę.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: