Dawid Pantak

radca prawny

Pomagam przedsiębiorcom wygrywać przetargi. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych. Posiadam bogate doświadczenie w skutecznej pomocy i doradzaniu wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego, w tym w reprezentowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą
[Więcej >>>]

Zapytaj o ofertę

Wartość szacunkowa zamówienia a kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

Dawid Pantak10 sierpnia 2019Komentarze (0)

Wczoraj z mec. Katarzyną Kroner (która prowadzi świetnego bloga „Wyroby medyczne okiem Temidy„) prowadziliśmy szkolenie na temat zamówień publicznych na wyroby medyczne dla dużego zamawiającego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem jak profesjonalnie ten zamawiający podchodzi do tematu zamówień medycznych. Bardzo przyjemnie pracuje się z ludźmi, którzy chcą rzetelnie i dokładnie zagłębić skomplikowany temat. Podczas szkolenia pojawiło się sporo ciekawych wątków i na pewno będzie okazja, żeby część z nich poruszyć na blogu. Dzisiaj jednak chciałbym napisać o innym temacie, który również może wzbudzić sporo wątpliwości. Chodzi o rozróżnienie pomiędzy (1) wartością szacunkową zamówienia a (2) kwotą jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Wartość szacunkowa zamówienia

Szacunkowa wartość zamówieniaWartość szacunkowa zamówienia jest to swego rodzaju oszacowanie. Zamawiający przed wszczęciem postępowania wylicza, ile – jego zdaniem – będzie kosztować rzecz, którą chce zamówić. Ustawa wprowadza szczegółowe reguły, zgodnie z którymi należy szacować wartość zamówienia.

Prawidłowe oszacowanie wartości zamówienia jest bardzo ważne. Przede wszystkim wartość szacunkowa zamówienia wpływa na to, czy w postępowaniu w ogóle znajdą zastosowanie przepisy ustawy prawo zamówień publicznych (poniżej 30.000 euro ustawy nie stosuje się). A jeżeli znajdą – to czy postępowanie będzie się toczyć powyżej, czy poniżej progów unijnych.

Ma również wpływ na wezwanie do wyjaśnień rażąco niskiej ceny. Ustawa wprowadza obowiązek wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień ceny, jeżeli jest ona niższa o 30% od szacunkowej wartości zamówienia (w tym przypadku powiększonej o VAT).

Przykładów, kiedy szacunek zamówienia znajdzie zastosowanie jest oczywiście znacznie więcej.

Wartość szacunkową zamówienia podaje się co do zasady w kwocie netto.

Kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

Zupełnie inną wartością (chociaż często myloną z wartością szacunkową zamówienia) jest kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Ta druga wartość, nie stanowi już oszacowania wartości zamówienia, lecz próg kwotowy, na jaki zamawiający może sobie pozwolić.

Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowego laptopa. Pierwszą rzeczą którą robisz, to przeglądanie ofert na stronach internetowych. Zastanawiasz się, jakie parametry powinien mieć Twój wymarzony komputer i ile on może kosztować. Porównujesz ceny w różnych serwisach. Dochodzisz do wniosku, że taki sprzęt będzie kosztował około 3.000 zł. Masz więc wartość szacunkową Twojego zamówienia.

Następnie zaglądasz do budżetu domowego (albo firmowego). Sprawdzasz ile możesz wydać na ten komputer. Dochodzisz do wniosku, że możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 3.500 zł. To jest Twoja kwota, którą zamierzasz przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Zamawiający podaje kwotę, jakie zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Jeżeli finalnie okaże się, że najkorzystniejsza oferta (lub oferta z najniższą ceną) przewyższa tę kwotę, to zamawiający ma prawo unieważnić całe postępowanie przetargowe. Po prostu go na to zamówienie nie stać. Jeżeli jednak dojdzie do wniosku, że może podwyższyć tę kwotę (np. dokonując jakiś przesunięć w budżecie), to ma prawo jeszcze ją podwyższyć. Ty też możesz przecież zdecydować, że zakup komputera jest dla Ciebie jednak ważniejszy, a na wakacje możesz w tym roku pojechać w Bieszczady zamiast planowanego all inclusive w Grecji (a do wyprawy w Bieszczady gorąco zachęcam).

Połonina Wetlińska Połonina Wetlińska

Podsumowanie

Zawsze zastanawiałem się, jaka powinna być relacja obu tych kwot do siebie. Ustawa nic nie mówi na ten temat. Czasami zdarza się, że zamawiający utożsamiają je ze sobą i podają jedną wartość w obu przypadkach. Ja jednak uważam, że kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia powinna być wyższa od wartości szacunkowej zamówienia.

A już na pewno nie powinna zdarzyć się sytuacja, że to wartość szacunkowa jest wyższa. To tak jakbyś Ty zaczął procedurę zakupu laptopa wiedząc, że będzie kosztował 3.000 zł, a możesz wydać tylko 2.500 zł. Najpierw trzeba wygospodarować dodatkowe 500 zł (a najlepiej jeszcze trochę więcej, na wypadek gdyby nasz szacunek okazał się zbyt optymistyczny).

Mam nadzieję, że czytelnie wyjaśniłem Ci różnicę pomiędzy wartością szacunkową zamówienia, a kwotą, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Rozróżnienie to jest bardzo ważne, ponieważ obie te wartości pojawiają się w różnych przypadkach i dobrze wiedzieć, kiedy należy odnieść się do jednej wartości, a kiedy do drugiej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 668 501 984e-mail: dawid.pantak@legalkp.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dawid Pantak Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem dawid.pantak@legalkp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: